• تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 20 ژانویه 2022 - 8:38
  • کد خبر : 3699
  • چاپ خبر
چند روز مرخصی را برای سال آینده می‌توان استفاده کرد؟

طبق قانون کار کارگران در پایان سال اگر کارگر مانده مرخصی داشته باشد، مبلغ آن باید به نرخ «آخرین حقوق» محاسبه و پرداخت شود. تمام مزایا در بازخرید مرخصی محاسبه می‌شود.

به گزارش خبر گزاری کار گران کرمان مرخصی سالیانه کارگران ۳۰ روز است، اینکه در برخی منابع ۲۶ روز ذکر شده اشتباه است. وقتی در پایان سال با کارگران تسویه حساب می‌شود، اگر کارگر مانده مرخصی داشته باشد، مبلغ آن باید به نرخ «آخرین حقوق» محاسبه و پرداخت شود. چند روز مرخصی را برای سال

به گزارش خبر گزاری کار گران کرمان مرخصی سالیانه کارگران ۳۰ روز است، اینکه در برخی منابع ۲۶ روز ذکر شده اشتباه است. وقتی در پایان سال با کارگران تسویه حساب می‌شود، اگر کارگر مانده مرخصی داشته باشد، مبلغ آن باید به نرخ «آخرین حقوق» محاسبه و پرداخت شود.

چند روز مرخصی را برای سال آینده می‌توان استفاده کرد؟

کارشناس روابط کار اظهار کرد: طبق قانون کار کارگران برای بازخرید مرخصی، در سال بیشتر از ۹ روز را نمی‌توانند ذخیره و به سال بعد منتقل کنند.

مریم زنده دل گفت: اگر مازاد بر ۹ روز استفاده نشود، طبق قانون حذف می‌شود. به این ترتیب شرکت هایی برای اینکه کارگران را تشویق کنند تا کمتر به مرخصی بروند، به آنها اعلام می‌کنند اگر به مرخصی نروید، پول تمام روزها را به شما پرداخت می‌کنیم که در واقع این موضوع طبق قرارداد (بین کارگر و کارفرما) مشخص می‌شود.

زنده دل ادامه داد: اگر طبق قرارداد یا عرف داخلی شرکت همچین توافقی صورت نگیرد، پس همان قانون یعنی سالی ۹ روز ذخیره حاکم است. بنابراین وقتی در پایان سال با کارگران تسویه حساب می‌شود، اگر کارگر مانده مرخصی از سال‌های گذشته نیز داشته باشد، مبلغ آن باید به نرخ «آخرین حقوق» محاسبه و پرداخت شود.

کارشناس روابط کار عنوان کرد: معمولا کارفرمایان خیلی سخت با مرخصی کارگران موافقت می‌کنند و ضمن اینکه برخی شرکت‌ها پول بازخرید و حتی مرخصی به پرسنل خود نمی‌دهند که در واقع این موضوع خلاف قانون است.

کارگران چند روز در سال می‌توانند به مرخصی بروند؟

یکی دیگر از کارشناسان روابط کار با اشاره به اینکه مرخصی سالیانه کارگران ۳۰ روز است، گفت: اینکه در برخی منابع ۲۶ روز ذکر شده اشتباه است. بنابراین وقتی قطع همکاری صورت می‌گیرد، کارگران می‌توانند مانده مرخصی خود را بازخرید کنند.

«آرمین خوشوقتی» در خصوص اینکه کارگران ۹ روز از مرخصی را می‌توانند به سال بعد انتقال دهند، افزود: برای سال آخر اگر کارگر ۳۰ روز طلب داشته باشد، باید کل آن پرداخت شود.

خوشوقتی بیان اینکه بازخرید مرخصی تنها بر اساس پایه حقوق محاسبه نمی‌شود، بیان کرد: بازخرید مرخصی بر مبنای حقوق و مزایا است، اینکه اغلب کارفرمایان تنها بر اساس حقوق پرداخت می‌کنند، اشتباه است، در واقع تمام مزایا اعم از مزایای به تبع شغل و شاغل در بازخرید مرخصی کارگران محاسبه می‌شود.

عیدی ۱۴۰۱ کارگران چقدر است؟

تمام کارکنان مشمول قانون کار که طبق تعریف این قانون «کارگر» شناخته می‌شوند، مشمول عیدی و پاداش پایان سال هستند.

مبنای پرداخت عیدی کارگران در صورتی که یک سال کامل در محل کار خود سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، معادل دو ماه حقوق پایه تا سقف ۷ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان خواهد بود. همچنین کف عیدی کارگران نیز ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان است.

منبع: عصر ایران

لینک کوتاه

برچسب ها