رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۹
  • کد خبر : ۸
  • مشاهده :1,107 views
در جلسه ستاد عالی پسته استان کرمان عنوان شد؛

اختصاص ۲۳۰ میلیارد تومان خط اعتباری ویژه به بخش کشاورزی/بانک کشاورزی و صندوق توسعه ملی پشتیبان مالی بورس

در جلسه ستاد عالی پسته استان کرمان  که با حضور شهید زاده مدیر عامل بانک کشاورزی و مسئولین و نمایندگان کرمان برگزار شد موارد متعدد مربوط به بخش کشاورزی و به طور ویژه پسته مورد بحث و بررسی قرار گرفت. به گزارش “کارگران کرمان “محمدرضا پورابراهیمی صبح امروز در جلسه ستاد عالی پسته استان کرمان […]

در جلسه ستاد عالی پسته استان کرمان  که با حضور شهید زاده مدیر عامل بانک کشاورزی و مسئولین و نمایندگان کرمان برگزار شد موارد متعدد مربوط به بخش کشاورزی و به طور ویژه پسته مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش “کارگران کرمان “محمدرضا پورابراهیمی صبح امروز در جلسه ستاد عالی پسته استان کرمان با بیان اینکه در جلسات قبل هدف این بود از طریق تجهیز منابع در حوزه تصمیم گیری صادرات پسته اقدام کنیم، اظهار کرد: بانک کشاورزی سال گذشته اقدامات خوبی در این زمینه داشت و با هماهنگی مجمع نمایندگان و با محوریت اتاق بازرگانی و استانداری نشست هایی برگزار شد.

وی افزود: در زمانی که شرایط پسته نامطلوب بود با نشستی در زمینه تامین مالی، قیمت پسته افزایش حدود ۲۵ درصدی را از اوایل شهریور نسبت به مهر و آبان سال گذشته شاهد بود.

پورابراهیمی تصریح کرد: پیشنهاد شد در سال جاری نیز بتوانیم مسیر سال گذشته را برای حمایت از صادرات ادامه دهیم و بورس پسته را نیز موازی با دیگر کارها ادامه دهیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر استانداردسازی صادرات پسته بیان کرد: در زمینه تامین مالی، انواع قراردادهای جایگزین و مکانیزم های بازار سرمایه از بسیاری ریسک ها جلوگیری می کند.

اختصاص ۲۳۰ میلیارد تومان خط اعتباری ویژه به بخش کشاورزی

وی با تاکید بر استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای صادرات پسته، اظهار کرد: قرار شده خط اعتباری ویژه حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان به صورت مستمر به بخش کشاورزی داده شود.

پورابراهیمی با اشاره به کمک منابع داخلی بانک کشاورزی در سطح کشور در سال گذشته گفت: براساس توافق های صورت گرفته از جمله منابع داخلی بانک کشاورزی، منابع ارزی و ریالی در بانک کشاورزی می توان تامین مالی را عملیاتی کنیم، ضمن اینکه صادرات سنتی می تواند مانند قبل ادامه یابد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ایجاد صندوق پسته در شهرستان های پسته خیز استان از امروز بیان کرد: با هماهنگی های انجام شده طی دو سه ماه اخیر و جلسات مستمر در تهران، بستر راه اندازی صادرات کالایی پسته از طریق بورس دارد به اتمام می رسد.

وی افزود: صندوق پسته، ورود شرکت های سرمایه گذاری و مباشران نیز در این طرح دیده شده و کماکان صادرات ستنی نیز دنبال می شود و مشوق هایی دیده شده که این فرایند از طریق بورس کالا با توجه مزایای آن اجرا شود.

«مرتضی شهیدزاده» مدیر عامل بانک کشاورزی نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: چند محصول از جمله پسته، خرما، زعفران و … داریم که برند هستند و معتقدیم باید تولید ثروت کنند و در سال گذشته منابع خوبی را در اختیار صادرکنندگان این محصولات گذاشتیم که امسال نیز این کار را ادامه و عدد آن را افزایش خواهیم داد.

وی افزود: صادرات این محصولات باید بتواند شفاف بوده و بازگشت منابع فروش این محصولات را تضمین کرده تا در تولید استاندارد موثر باشد و بورس کالا در در این حوزه در نخستین جایی که اجرایی می شود، استان کرمان است.

شهیدزاده با بیان این‌که منع و محدودیتی برای معاملات پسته در بورس کالا نخواهیم داشت، تصریح کرد: باید این حرکت فرهنگسازی شود که این ساز و کار فنی و حرفه‌ای مالی برای کالاهای مهم و شفاف سازی برای بازار عینیت یابد.

مدیرعامل بانک کشاورزی کشور خاطرنشان کرد: فعالیت‌های صادراتی سنتی را نیز مانند گذشته پشتیبانی و سعی می‌کنیم ۱۰۰ میلیارد تومان بیش از سال قبل منابع در اختیار روش سنتی بگذاریم.

وی با اشاره به ایجاد صندوق پسته از امروز در شهرستان های پسته خیز استان کرمان ،گفت: ۵ شهرستان انار، رفسنجان ،سیرجان ،راور و زرند به عنوان پایلوت صندوق بورس انتخاب شده اند که شعب بانک کشورزی وظیفه این خدمت رسانی و مشاوره را بر عهه خواهند داشت و ۲۳۰ میلیارد تومان نیز به عنوان تسهیلات صادراتی با سود ۱۸ درصد در صندوق بورس تحت عنوان منابع مالی قرار می گیرد و ۱۰۰ میلیارد تومان با سود ۱۱ درصد نیز از صندوق توسعه ملی برای پشتیبانی از بورس پسته به صندوق واریز خواهد شد .

بانک کشاورزی و صندوق توسعه ملی پشتیبان مالی بورس

شهید زاده عنوان کرد ؛ از سال گذشته برای برندسازی، بازارسازی و کمک به صادرکنندگان در کشورهایی مانند روسیه و … شرکت گسترش تجارت برنا را با عضویت دو بانک دیگر برای پشتیبانی تشکیل داده‌ایم.

شهیدزاده افزود: در بانک کشاورزی هم از منابع داخلی و هم منابعی که از صندوق توسعه ملی می‌گیریم، ارزی و ریالی و از سایر بانک‌های پشتیبان، می‌توانیم در اختیار صادرکنندگان پسته بگذاریم.

مدیرعامل بانک کشاورزی کشور در ادامه با اشاره به حمایت از صادرات محصول خرما تصریح کرد: استان کرمان ظرفیت زیادی در صادرات خرما دارد و ساز و کاری برای توانمندسازی بخش خصوصی برای صادرات و تکمیل زنجیره تولید پیش‌بینی کرده و می‌کوشیم برای تولید این محصولات گام‌های بلندتری برداریم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه