رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۲
  • کد خبر : ۵
  • مشاهده :718 views
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان خبر داد:

بهره‌برداری از ۲۴۰۰ میلیارد تومان پروژه صنعتی و معدنی استان در هفته دولت

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: هشت پروژه صنعتی و معدنی با ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و اشتغال حدود ۲ هزار نفر در هفته دولت بهره برداری خواهد شد. به گزارش “ کارگران کرمان ” مهدی حسینی نژاد در جمع خبرنگاران با گرامیداشت فرا رسیدن هفته دولت اظهار […]

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: هشت پروژه صنعتی و معدنی با ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و اشتغال حدود ۲ هزار نفر در هفته دولت بهره برداری خواهد شد.

به گزارش “ کارگران کرمان ” مهدی حسینی نژاد در جمع خبرنگاران با گرامیداشت فرا رسیدن هفته دولت اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که در زمینه رونق تولید در سال گذشته در استان افتاد، شورای مشورتی صنعت و معدن شکل گرفت و تلاش می کنیم براساس ظرفیت های استان، پروژه هایی اجرا شود.

وی با بیان اینکه معادن مس، گل گهر، پروژه های میدکو، کارخانجات تولید خودرو و … ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه صنعت و معدن در استان کرمان هستند، تصریح کرد: در سال گذشته برای رونق تولید نزدیک یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پرونده تسهیلات به سیستم بانکی معرفی شد که این سیستم نتوانست خیلی خوب کمک کند و یکی از عواملی که در عملکردهای خوب استان براساس فرآیندهای اقتصاد مقاومتی نمره خوبی نگرفت، پرداخت تسهیلات رونق تولید بود.

حسینی نژاد با اشاره به اینکه براساس ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه، شورای عالی معادن استان تشکیل شد و دو مصوبه داشت، بیان کرد: یکی از مصوبات، انتقال گردش مالی شرکت های بزرگ به استان بود و این کار به شدت در حال پیگیری است و تاکنون پیمانکاران این حوزه نیز شناسایی شده اند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: یکی از ابزارهایی که بانک های ما می توانند به تولید کمک کنند، انتقال حساب های مالی شرکت های بزرگ به استان و افزایش منابع و مصارف بانک هاست.

نیاز صنایع مادر استان از صنایع کوچک تامین می شود

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات سازمان صنعت و معدن این است که نیازهای صنایع بزرگ و مادر از صنایع کوچک استان تامین شود و نیازها احصاء شده و تاکنون نزدیک به ۳۰۰ قلم از نیازهای واحدهای بزرگ شناسایی شده که در استان امکان تولید آن وجود دارد.

حسینی نژاد در ادامه اظهار کرد: صادرات استان کرمان در سال گذشته بیش از ۲٫۲ میلیارد دلار بوده که بیش از ۴٫۸ درصد صادرات کل کشور را شامل می شود و بالانس کالاهای صادراتی ما بین صنعت و کشاورزی به نفع صنعت شد.

وی با اشاره به اینکه تراز تجاری استان در سال گذشته مثبت شد، عنوان کرد: برای افزایش تولید محصولات دانش بنیان تفاهمنامه هایی با دانشگاه های استان منعقد کرده ایم و اکنون ۱۰ پروژه در راستای ارتباط صنعت و دانشگاه در استان در حال اجرا داریم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان افزود: استان کرمان برای نخستین بار اجرای کاداستر معدنی را در سال ۹۴ عملیاتی کرده و تجربه ای برای حرکت به سمت کاداستر صنفی شده که برای شفاف سازی واحدهای صنفی و حرکت به سمت فروشگاه های بزرگ اینترنتی و زنجیر ای عملیاتی خواهد شد.

بهره برداری ۲۴۰۰ میلیارد تومان پروژه در هفته دولت

وی در ادامه تصریح کرد: در راستای پروژه های اقتصاد مقاومتی، بیش از ۳۶ هزار میلیارد تومان پروژه صنعتی و معدنی در سطح استان کرمان در دست اجرا داریم و هشت مورد از این طرح ها با ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و اشتغال حدود ۲ هزار نفر در هفته دولت بهره برداری خواهند شد.

حسینی نژاد گفت: ۱٫۶ میلیون تن آهن اسفنجیِ شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر، دو پروژه ۲ و نیم میلیون تنی گندله آهن فولاد سیرجان و بوتیای ایرانیان، ۱۰۰ هزار تن مس کاتد شرکت ملی مس، ۲۶ هزار تن فروآلیاژ رباط و … از جمله این پروژه ها هستند.

وی بیان کرد: این پروژه ها در بحث های مربوط به تکمیل زنجیره ارزش افزوده در سنگ آهن، مس و کرومیت است که خام فروشی این محصولات سال ها استان را رنج می داد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه قرار بود از محل اجرای هدفمندی یارانه ها، به تولید کمک شود، اظهار کرد: در سال ۹۵ هیچ پرداختی بابت هدفمندی یارانه ها به تولید پرداخت نشد و دولت برای کمک به تولید، طرح رونق تولید را اجرا کرد و امسال نیز ۳۰ هزار میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته است.

کرمان ۳۶ درصد حقوق دولتی معادن کشور را وصول می کند

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: کرمان بیش از ۳۶ درصد حقوق دولتی معادن کل کشور را وصول می کند و طبق ماده ۱۴ قانون معادن، باید ۱۵ درصد آن به خزانه معین استان برگشته و برای زیرساخت های معدنی هزینه شود که این عدد در مسیر هدفمندی هزینه شده و برگشتی نه به استان و نه به وزارت صنعت و معدن صورت نگرفته است.

وی افزود: اولین دستور کار شورای عالی معادن استان بحث زغالسنگ بود که یکی از چالش های استان و کشور است و مصوب شد شرکت زغالسنگ کرمان ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت و از محل حقوق دولتی یارانه سود تسهیلات به این شرکت بدهیم.

حسینی نژاد تصریح کرد: قرار است ۴۰ درصد هزینه کرد تسهیلات در آماده سازی معدن، ۲۰ درصد مسائل ایمنی و مابقی برای پرداخت بدهی ها به بخش خصوصی صورت بگیرد و ضمن اینکه دنبال سرمایه گذار هستیم و معدن زغال معدن جو باید به مزایده برود.

وی بیان کرد: دلیل قیمت بالای تمام شده استخراج زغال، نیروی انسانی مازاد در این مجموعه است که تا ۷۰ درصد قیمت تمام زغال ما را مشمول شده و باید در این زمینه چاره اندیشی شود.

حسینی نژاد درباره آخرین وضعیت پتروشیمی کرمان اظهار کرد: طرح زیست محیطی پتروشیمی فجر کرمان نیز مصوب شده و دوستان در حال آماده کردن مراحل بعدی پروژه هستند.

انتهای پیام /

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه