رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۹
  • کد خبر : ۲۷۸
  • مشاهده :254 views
واکنش معاون فرهنگی قوه قضائیه به اتهامات اخیر؛

رسانه ها با استدلال جواب یاوه گویان را بدهند

معاون فرهنگی قوه قضائیه باشاره به اینکه برخی  به تازگی به قوه قضائیه حمله ور شده و اهانت می کنند اشاره کرد و گفت: اهانت به قوه قضائیه و خوراک سازی برای رسانه های بیگانه به خطا رفتن است ،چرا رسانه ها به این موضوعات نمی پردازند اگر آنان پیرو عدالت هستند با تحلیل درست […]

معاون فرهنگی قوه قضائیه باشاره به اینکه برخی  به تازگی به قوه قضائیه حمله ور شده و اهانت می کنند اشاره کرد و گفت: اهانت به قوه قضائیه و خوراک سازی برای رسانه های بیگانه به خطا رفتن است ،چرا رسانه ها به این موضوعات نمی پردازند اگر آنان پیرو عدالت هستند با تحلیل درست خود به دهان کسانی بزنند که به دستگاه قضا اهانت می کنند.

به گزارش” کارگران کرمان “حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه امروز صبح در اختتامیه نخستین جشنواره “قلم و عدالت” در جمع اصحاب رسانه و دستگاه قضا، اظهار داشت: عدالت آمال همه مردمان است و هیچ برهه ای از تاریخ نیست که مردم خواهان عدالت نباشند که انتهای تاریخ هم قرار است با عدالت به پایان برسد.

وی با اشاره به اینکه مطبوعات پیشگامان رسانه ها هستند، گفت: مطبوعات در تاریخ رسانه ها درخشیده اند و پیشگام و پیشکسوت بوده و جا دارد نام آن را در رأس آورده شود.

معاون فرهنگی قوه قضائیه افزود: با آمدن رسانه های جدید همچنان جایگاه مطبوعات محفوظ است هر چند رسانه ها تکثر یافته اند.

صادقی ادامه داد: در عصر ما دیگر رسانه ها حرفه ای نیستند و به این دلیل است که تولید کنندگان تکثر جدیدی یافته اند و آشوبناکی عجیبی بر فضای رسانه ای حاکم شده و غیر حرفه ای ها باعث پیام های ناصواب متفاوتی شده اند به گونه ای که مردم  از هر ۱۰۰ صواب به ۱۰ درصد آن اعتماد می کنند و این رسالت رسانه ها را سنگین می کند.

وی بیان داشت: رسانه های حرفه ای می بایست در سالم سازی فضای جامعه تلاش نمایند که مسئله وثوق اخبار از بین نرود.

صادقی عنوان کرد: نه تنها در کشور ما بلکه در کل دنیا وضعیت چنین است و در صورتی که رسانه های کشور اسلامی باید رسالت خود را تثبیت نمایند و این وظیفه رسانه های حرفه ای است نه غیر حرفه ای.

وی به چندین کارکرد مهم در عرصه رسانه اشاره کرد و اذعان داشت: نیمی از رسانه ها با محور عدالت در ارتباط هستند و آگاه سازی  یکی از کارکردهای رسانه ها در بخش عدالت حائز اهمیت بوده و اگر بخواهیم مردم به عدالت روی آورند باید در ابتدا از حقایق مطلع شوند.

صادقی گفت: اولین مفهومی که رسانه ها باید به دنبال آن باشند کشف حقایق است.

وی فرهنگ سازی را دومین کارکرد رسانه ها بر شمرد و افزود: کارکرد بعدی آموزش است که رسانه ها در کنار فرهنگ سازی آموزش نیز می دهند و فرهنگ سازی مقوله ای وسیع تر از آموزش است.

صادقی بیان داشت: عدالت یعنی پاسداری از حقوق یعنی به حقوق دیگران تجاوز نکند و دیگر اینکه مردم مرزها را خوب بشناسند تا بتوانند از حق خود دفاع نمایند.

وی عنوان کرد: بخشی از فرهنگ سازی به دوش رسانه هاست و متفکران بزرگ رسانه ای در این رابطه مقالات زیادی نوشته اند از جمله آنان یک متفکر کانادایی در این رابطه می گوید  رسانه خود پیام است و یا متفکر آمریکایی پسبند می گوید کاری که رسانه ها می کنند این است که فرهنگ مسیطری در تمدن تکنولوژیک بر مردم تحمیل می کنند.

صادقی اذعان داشت: کاری که رسانه ملی و دیگر رسانه ها می کنند یک فضای مجازی  یعنی زیست جهان مجازی برای انسان که بسته به میزان مصرف مردم دارد را خلق می کنند که می تواند در خدمت باورهای شر یا خوب قرار گیرد.

وی با بیان اینکه رسانه ها با زیست جهانی می توانند در خدمت حق یا ظلم باشند، تصریح کرد: رسانه ها می توانند زیست جهانی از حقایق یا مجازات و توهماتی از چیزهای نادرست خلق نمایند که نمونه های فراوان دارد.

صادقی اسوه سازی، قهرمان سازی و الگو سازی را یکی دیگر از کارکردهای رسانه ها دانست.

وی همچنین به ارزش آفرینی اشاره کرد و گفت: رسانه ها می توانند ارزش هایی را خلق یا ابطال نمایند و یا همچنین می توانند ارزش هایی را ترویج و یا تعطیل کنند.

معاون فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه رسانه ها می توانند تولید باورهای عمیق کنند که در کنار آن بخش هایی مربوط به عملیات زندگی است ، اذعان داشت: کارکرد سرگرم آفرینی امروز بین رسانه ها توسعه یافته است و ذائقه های جدیدی آفریده و مردم را از جدی بودن به طرف غیر جدی بودن سوق داده اند.

صادقی با تاکید بر اینکه نقش نظارتی رسانه ها می تواند در سالم سازی دولت ها موثر باشد ، گفت: دستگاه های مختلف می خواهند با رسانه ها تعامل داشته باشند تا از خدماتشان تبلیغ نمایند تا مشتری جذب نمایند ولی کار دستگاه قضا معکوس است این نهاد می خواهد مشتری خود را کاهش دهد.

وی با اشاره به اینکه نقش پیشگیرانه مطبوعات و رسانه نقش بسیار بزرگی است،  افزود: وقتی شما رسانه ها بتوانید این کار را انجام دهید در رسالت خود موفق هستید.

صادقی عنوان کرد: در مجموعه این نقش ها آن نقش نظارتی را جدی بگیرید و در تقویت عدالت تلاش نمایید.

وی همچنین به کسانی که به تازگی به قوه قضائیه حمله ور شده و اهانت می کنند اشاره کرد و بیان داشت: چرا رسانه ها به این موضوعات نمی پردازند اگر آنان پیرو عدالت هستند با تحلیل درست خود به دهان کسانی بزنند که به دستگاه قضا اهانت می کنند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه