رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۳
  • کد خبر : ۲۹۲
  • مشاهده :226 views
درگفتگو با پدر زلزله شناسی ایران؛

ربط دادن زلزله به مسائل آسمانی توسط افراد تصمیم گیرنده کشور را آسیب پذیر می کند

کارشناس زلزله شناسی و زمین شناسی ایران گفت: بایستی بدانیم زلزله پدیده ای درون زمین است که حرارت بالای درون زمین موجب آن می شود اما متاسفانه برخی افراد زمین لرزه را به مسائل آسمانی و مواردی که جنبه قصه دارد وصل می کنند در حالیکه اشتباه است. به گزارش” پایگاه خبری کارگران کرمان “بهرام […]

کارشناس زلزله شناسی و زمین شناسی ایران گفت: بایستی بدانیم زلزله پدیده ای درون زمین است که حرارت بالای درون زمین موجب آن می شود اما متاسفانه برخی افراد زمین لرزه را به مسائل آسمانی و مواردی که جنبه قصه دارد وصل می کنند در حالیکه اشتباه است.

به گزارش” پایگاه خبری کارگران کرمان “بهرام عکاشه در گفتگو با  راه آرمان با بیان اینکه بیشتر استان های کشور ما اعم از تهران، کرمان و … حتی برای زمین لرزه ۴ ریشتری هم مقاوم نیستند، گفت: کشور ما زلزله خیز است؛ زلزله خیزی بندر عباس تا کرمانشاه  و شیراز متاثر از حرکت شبه جزیره عربستان است؛ همچنین در منطقه البرز، حرکت دریای خزر به سمت جنوب موجب بالا آمدن هرساله کوه های البرز است.

 

پدر زلزله شناسی ایران ادامه داد: زلزله خیزی شرق کشور هم زاییده حرکت افغانستان، پاکستان و شبه قاره هند است که به سمت شمال غرب حرکت می کند لذا همه ایران زلزله خیز است هرچند منطقه مرکزی زلزله خیزی کمتری دارد اگرچه بیشتر آن بیابانی است.

 

وی با اشاره به اینکه فاجعه اصلی زمانی است که پایتخت نابود شود، عنوان کرد: بایستی بدانیم زلزله پدیده ای درون زمین است که حرارت بالای درون زمین موجب آن می شود اما متاسفانه برخی افراد زمین لرزه را به مسائل آسمانی و مواردی که جنبه قصه دارد وصل می کنند در حالیکه اشتباه است.

 

عکاشه با تاکید بر اینکه تا زمانی که این فکر در سر افراد تصمیم گیرنده است، کشور ما آسیب پذیر خواهد بود، اظهار داشت: زلزله خیزی ژاپن از ما بیشتر اما آسیب پذیری آن کمتر است چرا که کشورهایی مانند ژاپن، چین و کالیفرنیا یاد گرفته اند باید چکار کرد تا صدمات زلزله را کمتر کنند.

 

این کارشناس زلزله شناسی و زمین شناسی بیان کرد: باید این واقعیت را بپذیریم که ضروری است برای استحکام خانه ها اقدام نماییم؛ زمین کشور ما زلزله خیز است و طبق محاسباتی که شخصا انجام داده ام، هر ۲۰۰ سال باید انتظار یک زلزله ۷ ریشتری داشته باشیم هرچند که من انتظار دارم در ۱۵ سال آینده زلزله ای ۷ ریشتری تهران را نابود کند.

 

وی افزود: تهران به عنوان سر کشور است که اگر بریده شود مصیبتی برای مردم و کشور خواهد بود و بازسازی آن غیرممکن است؛ تقریبا ۱۸۵ سال پیش در اثر زلزله ای در شرق تهران، تهران بزرگ نابود شد و حال انتظار می رود در ۱۵ سال آینده این اتفاق بیفتد.

 

پدر زلزله شناسی ایران خاطرنشان کرد: زمین و زلزله ریاضیات نمی داند، فقط می توانیم با ریاضیات درصد خطا را محاسبه کنیم؛ مهم این است که ما، سازمان های دولتی و افراد مسئول قبول داشته باشیم که ایران زلزله خیز است و تا میلیون ها سال دیگر هم زلزله خیز خواهد ماند.

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه