رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۶
  • کد خبر : ۴۶۳
  • مشاهده :306 views
گذری در بازار مسگری دیار کریمان؛

گلایه قدیمی ترین سفیدگر بازار مسگرهای کرمان از فراموش شدن جذاب ترین هنر کرمانی

علی سفیدگر بازار مسگرهای کرمان، دلسوز صنعت قدیمی و سوغات ارزشمند دیار کریمان است که امروز در هجوم ظروف مسی وارداتی از چین و کارهای دستی سایر استان ها، روبه فراموشی است. به گزارش “کارگران کرمان “درمیان سوغاتی های خوشمزه و صنایع دستی های مختلف کرمان، صنعت مس و ظروف مسی زیبا بیشترین هواخواه را […]

علی سفیدگر بازار مسگرهای کرمان، دلسوز صنعت قدیمی و سوغات ارزشمند دیار کریمان است که امروز در هجوم ظروف مسی وارداتی از چین و کارهای دستی سایر استان ها، روبه فراموشی است.

به گزارش “کارگران کرمان “درمیان سوغاتی های خوشمزه و صنایع دستی های مختلف کرمان، صنعت مس و ظروف مسی زیبا بیشترین هواخواه را بین خانم ها و گردشگران دارد. یکی از بازارهای دیدنی کرمان بازار مسگرهاست که در دل مجموعه گنجعلیخان قرار دارد وهرروز صدای چکش هنرمندان مسگر افراد زیادی را به سمت خود می کشد.

Image result for ‫بازار مسگرهای کرمان‬‎

مغازه های بزرگ که آراسته به ظروف تزیینی و کاربردی مس هستند و معدود مغازه های مسگری باقی مانده در این بازار معرف کرمان و هنر کرمانی است  هرچند که فروش اجناس مسی وارداتی از چین و پاکستان و … آه از نهاد بازدیدکنندگان برمی آورد اما هنوز هم افرادی هستند که دلسوز این هنر قدیمی دیار کریمانند.

 

سفیدگری مس، سفید کردن ظروف مسی با قلع است چرا که این ظروف به مرور زمان سفیدی خود را از دست داده و تیره می شوند لذا نیاز به سفید کردن دارند.

 

علی اکرانی از قدیمی های بازار مسگرهای کرمان است که شاید بتوان گفت تنها سفیدگر این راسته و قدیمی ترین این حرفه است که در مغازه ای کوچک دقیقا در کوچه پشتی حمام تاریخی گنجعلیخان و در نزدیکی حمام زنانه گنجعلیخان مشغول به کار است.

http://uupload.ir/files/6nge_5.jpg

او که ۵۳ ساله است، به گفته خودش این شغل را از پدرش به ارث برده و از ابتدای انقلاب به سفیدگری و تعمیر مس مشغول است. سختی های زندگی، از دست دادن مادر و زندگی با همسر پدر و دشواری کار، چهره قدیمی ترین سفیدگر کرمان را پیرتر از سن واقعی کرده است.

 

علی سفیدگر بازار مسگرهای کرمان، دلسوز این صنعت قدیمی و سوغات ارزشمند دیار کریمان است و خاطرات گذشته را به یاد می آورد که هنوز بازار مسگرها رونق داشت و گلایه مند است که چرا امروز ظروف مسی چینی، پاکستانی و هندی در بازار وجود دارد یا چرا مس ناب کرمان را به شهرهای دیگر برده و محصول تولید شده را باز به کرمانی برمی گردانند که از دیرباز مهد مسگری بوده و آوازه بازار مسگری و هنر هنرمندانش در دنیا پیچیده است.

http://uupload.ir/files/6kaq_4.jpg

علی اکرانی به وعده های مکرر مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری برای حمایت از کار و فعالیت در این حوزه و احیای صنعت مس کرمان اشاره می کند و افسوس می خورد که هنوز خبری از آنها نشده است و در نهایت خواسته خود از رئیس جمهور کشور را اینگونه بیان می کند: تنها خواهشم این است که به جوانان کشور برسید و به فکر آنها باشید.

 

http://uupload.ir/files/d5bl_2.jpg

 

http://uupload.ir/files/2eac_3.jpg

  

 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه