رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۴:۰۵
  • کد خبر : ۶۸۳
  • مشاهده :140 views
مدیر کل اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی استان کرمان عنوان کرد؛

شکل گیری موج نهضت ایمنی درکارگاه های کرمان

مدیر کل اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی استان کرمان گفت :هدف اصلی از اجرای طرح المپیاد ایمنی ،آموزش ، تغییر فرهنگ و نگرش مسئولان ، کارفرمایان و بعد کارگران بوده است لذا به دنبال ایجاد یک موج هستیم ، نهضت ایمنی را در محیط های کارگری به راه بیاندازیم تا افزایش بهره وری در واحدها […]

مدیر کل اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی استان کرمان گفت :هدف اصلی از اجرای طرح المپیاد ایمنی ،آموزش ، تغییر فرهنگ و نگرش مسئولان ، کارفرمایان و بعد کارگران بوده است لذا به دنبال ایجاد یک موج هستیم ، نهضت ایمنی را در محیط های کارگری به راه بیاندازیم تا افزایش بهره وری در واحدها و پایین آمدن قیمت کالای داخلی را به وجود بیاوریم.

به گزارش “ کارگران کرمان “تجلیل از برگزیدگان  اولین دوره المپیاد ایمنی محیط کار با حضور معاون وزیرتعاون ،کار و رفاه اجتماعی وجمعی از مسئولین استانی در سالن کاشی گر شرکت ذغال سنگ کرمان برگزار شد.

img_5452

رضا اسماعیلی در مراسم تجلیل از نمونه های ایمنی استان کرمان  گفت : کارآفرینی یک ایده است که با جسارت ،شهامت وپشتکار به یک کار بزرگ اقتصادی تبدیل می شود لذا طرح برگزاری المپیاد ایمنی در محیط های کار نیز یک ایده بود که با حمایت های مالی شرکت گل گهر و تلاش همه ی تشکل های کارگری استان به نتیجه رسید .

img_5439

وی در ادامه افزود : کارگر استخراج معدن که برای رفتن به کارگاه های زیر زمینی جهت حفظ جان خود تمام مسائل ایمنی را رعایت می کند باید  برایش یک فرهنگ ایجاد شود تا رعایت مسائل ایمنی را نیز به دیگران هم توصیه کند.

رضا اسماعیلی ابراز کرد : در سطح استان کرمان ۲۹۵ هزا رنفر کارگر بیمه شده داریم که باید فرهنگ ایمنی آنقدر رواج یابد که هر کدام یک سفیر ایمنی باشند .

img_5466

وی در پایان خاطر نشان کرد : هدف اصلی از اجرای  طرح المپیاد ایمنی ،آموزش ، تغییر فرهنگ و نگرش مسئولان ، کارفرمایان و بعد کارگران بوده است لذا به دنبال ایجاد یک موج هستیم ، نهضت ایمنی را در محیط های کارگری به راه بیاندازیم تا افزایش بهره وری در واحدها و پایین آمدن قیمت کالای داخلی را به وجود بیاوریم.

img_5504

در ادامه اصابتی بازرسی روابط کار پشت تریبون رفت و گفت : دنبال کاهش ضریب فراوانی و شدت حوادث هستیم و در سال ۹۴ تا کنون نزدیک به ۶درصد این حوادث را  کاهش داده ایم ،به دنبال استقرار مسئولین و بازرسان ایمنی در محیط های کاری هستیم تا بتوانند رصد عمومی داشته باشند .

وی در رابطه با اینکه فوت یک کارگر باعث هدر رفت سرمایه و ضربه به اقتصاد است گفت : سرمایه در بخش ایمنی کارگاه های تولیدی نه تنها هدر رفت سرمایه نیست یلکه افزایش بهره وری و تولید است در سال ۹۴ تامین اجتماعی نزدیک به  ۵۰۰ میلیارد تومان غرامت پرداخته است که ناشی از حوادث کارگاهی است .

اصابتی افزود :خودمسئولیتی یا  بیمه مسئولیت از نظر بعضی از کارفرمایان امری طبیعی است اما اکنون این بیمه مسئولیتی خون بهای  جان کارگر شده است و کار نادرستی است .

img_5532

در ادامه بهرام شکوری مدیر عامل شرکت معدنی مبین پشت تریبون رفت وگفت : ایمنی یعنی جلوگیری از حوادث مخاطره آمیز ،با توجه به اینکه  ۸۵ درصد مردم جهان  یک سوم ازدوران زندگی خود را در محیط کار از دست می دهند و  هر ۱۵ ثانیه یک کارگر از جمع خارج می شود سبب شده است که به ازای هر یک نفر ۳۰ هزار میلیارد تومان به اقتصاد به طورسالانه ضربه  بخورد .

وی افزود : معدن کاری حرفه ای سخت و دومین حرفه خطر ساز است ، ۶ برابر کل حرف جهان معدنی ها دچار حوادث می شوند  که به علت ریزش های تونل در کارگاه های استخراج زیر زمینی  و درمعادن  روز باز  هم رانش زمین  ۷۰ درصد از مرگ و میر مربوط به حوادث معدنی را شامل می شود .

شکوری اذعان کرد :شرکت معدنی مبین ۸۳  میلیون تن کارهای معدنی داشته و تا کنون  هیچ مشکلی در زمینه حوادث کارگاهی نداشته است .

سید حسن هفده تن نیز در سخنان پایانی تجلیل از نخبگان ایمنی گفت : دولت تلاش می کند سیستمی مبتنی بر قانون ایجاد کند تا  از اسطوره بازی و قهرمان سازی دست برداشته شود مدیران در بخش های مختلف باید برنامه های اساسی و استراتژیکی را که با تدبیر دولت کلید خورده است، تبیین کنند.

img_5469
وی با بیان اینکه ایمنی زیرساخت باعث امنیت کشور است ، گفت: اگر اشتباهات گذشته تکرار نشود، کشور به سمت رشد فراگیر پیش خواهد رفت و تاثیر آن در زندگی و معیشت مردم دیده خواهد شد یکی از کارهایی که دولت انجام داده، شکستن حصر اقتصادی کشور و رفع تحریم های اقتصادی بود که بتواند این اقتصاد زمین گیر را احیا کند.
این مقام مسئول  گفت: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بحث بیمه کردن ۱۱ میلیون انسان فراموش شده ای که صدایی نداشتند مطرح شد و امروز یک میلیون و ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی با برنامه ریزی در حال بیمه شدن هستند، ایمنی کار قبل از دولت یازدهم در حاشیه بود و امروز این رویداد بر سیاست پیش بینی و پیشگیری از وقوع حادثه استوار شده است.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هزینه ای که بواسطه حوادث ناشی از کار به کشور وارد می شود رقمی معادل ۶۰۰ هزار میلیارد ریال می باشد و امروز ۳۸ درصد پرداختی های صندوق تامین اجتماعی مربوط به این حوزه است که با رعایت ایمنی می توانیم این صندوق را به پایداری کامل برسانیم.
وی با بیان اینکه باید برای منابع انسانی ارزش زیادی قائل شویم اظهار کرد: به واسطه قطع انگشت یک کارگر، شادمانی و نشاط از خانوادی وی گرفته می شود و لازم است فرهنگ ایمنی را از مدارس شروع کنیم.
هفده تن افزود: کارفرمایان باید نسبت به ایمنی کار حساس شوند چرا که خون کارگری که به زمین ریخته می شود، یک مطالبه اجتماعی است.
وی در پایان خاطر نشان کرد : امروز حساسیت جدی در دولت حاکم شده به گونه ای که تمامی تجهیزات ایمنی وارداتی قبل از عرضه باید به تایید مراجع صلاحیت دار برسد لذا  امیدوارم با این نسیم امیدوار کننده و روح بخشی که در امر ایمنی وزیدن گرفته، در ۱۰ سال آینده حوادث منجر به فوت در کشور را به صفر برسد.

در  پایان از نخبگان و سفیران ایمنی سطح استان تجلیل شد

photo_2016-10-04_15-55-13 photo_2016-10-04_15-52-39 photo_2016-10-04_15-51-21

انتهای پیام /

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه