رفتن به بالا
  • پنج شنبه - ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۲
  • کد خبر : ۸۲۸
  • مشاهده :194 views
در چهارمین مطالبه گری بازدید شد ؛

تکمیل پازل غم بار گلناز کرمان با حضور مدیران کل تامین اجتماعی و تعاون در جمع کارگران

  به گزارش “کارگران کرمان “در چهارمین اتوبوس مطالبه گری به کارخانه روغن نباتی گلناز رسیدیم سرزده وارد کارخانه شدیم ، متاسفانه با صحنه بسیار نگران کننده برخوردیم سالن تولید خالی از کارگر بود، تمامی دستگاه ها خاموش بودند و سکوت سنگینی بر کارخانه حاکم شده بود، اثری از کارگران دیده نمی شد ، نگهبان، […]

 

به گزارش “کارگران کرمان “در چهارمین اتوبوس مطالبه گری به کارخانه روغن نباتی گلناز رسیدیم سرزده وارد کارخانه شدیم ، متاسفانه با صحنه بسیار نگران کننده برخوردیم سالن تولید خالی از کارگر بود، تمامی دستگاه ها خاموش بودند و سکوت سنگینی بر کارخانه حاکم شده بود، اثری از کارگران دیده نمی شد ، نگهبان، نبود مواد اولیه و خام را علت این سکوت عنوان کرد.

در همین حین بود کارگری خسته از روزگار نزدیک آمد و گفت شما اینجا چه می کنید؟ گفتم خبرنگارم  و به همراه دو مدیرکل سازمان تامین اجتماعی و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اینجا آمدیم تا مشکلات شما را شنیده و در حل و فصل آن تلاش نماییم.

لبخند تلخی روی لبانش نقش بست و سپس گفت: من ۲۲ سال اینجا زحمت کشیدم، خون دل خوردم و حالا که سختی کار به من خورده و رئیس کارخانه باید ۴ درصد پرداخت نماید تا من بتوانم بازنشسته شوم این کار را نمی کند و من همچنان بر مسند کارگری باقی مانده ام.

از وی خواستم تا با من به نزد مدیرکل سازمان تامین اجتماعی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیاید ، باز لبخند زد و گفت: بگذار به درد خودمان بمانیم، سال گذشته به خاطر برخی مسائل و مشکلات جلوی استانداری  اعتصاب کردیم، منی که ۲۲ سال پشت دستگاه بسته بندی بودم به خاطر این اعتصاب جارویی دستم دادن و گفتن از این به بعد باید بخش خدماتی کار کنید.

نه خانم صدای ما به جایی نمی رسد این قشر زحمت کش کارگر همچنان باید ضعیف و بدون حمایت باقی بماند.

کارگر دیگری نزدیک آمد و گفت : رئیس با ما قرارداد ۱۰ روزه و یا ۱۵ روزه می بندد ، اینجا فقط از ما بیگاری می کشند و اگر اعتراضی کنیم بعد از اتمام قرارداد ما را اخراج می کنند.

کارگری که رنگ و رویش پریده و خسته به نظر می رسید بیان داشت: من کلیه ام را از دست داده ام اما کسی نیست از من به عنوان یک کارگر حمایت کند الآن حدود دو ماه است که بیمه ما به تعویق افتاده و من نیاز مبرم به پزشک دارم.

بلاخره بر تعداد کارگران معترض افزوده شد ، آنان به تعویق افتادن حقوق سه ماهه و عدم پرداخت حق بیمه به سازمان ، حذف ناهار و صبحانه و اینکه ۸ ساعت کار را برایشان ۷ ساعت ثبت می کنند از گلایه ها و مشکلات خود اعلام کردند.

پوتین یکی از کارگران پاره شده بود به حدی که روی پایش مشخص بود، ریختن اسید را علت بر این عامل ذکر کرد، دیگری به جای کفش محکم و ایمن دم پایی پایش بود، اکثرا لباس هایشان پاره و وصله پینه بود همگی گفتند از اواخر سال ۹۴ هیچ لباس کاری دریافت نکرده اند.

در ابتدا کارگران بیچاره برای بازگو کردن مشکلاتشان ترس داشتند، ترس از اینکه مبادا بعد از رفتن مدیران کل ، رئیس کارخانه عذرشان را بخواهد و اخراجشان کند.

تراژدی دردناکی بود همین چند دقیقه ای که با آنان بودم و داستان دردآور شغلشان را شنیدم با عصبانیت به سمت رئیس کارخانه رفتم و گفتم چرخه اقتصادی این کارخانه روی دوش این کارگران می چرخد، اگر آنان نباشند تولیدی هم صورت نمی گیرد ، چرا شما کارفرمایان باید اینقدر ظالم باشید، چرا آنان را حمایت نمی کنید؟ چرا حق و حقوشان نمی دهید؟ بندگان خدا بیش از حقشان نمی خواهند، قاسمی رئیس کارخانه وقتی آمد با قلدری جواب دهد دیگر نتوانست در مقابل صحبت های من دوام بیاورد و دیگر هیچ نگفت و ساکت ماند.

دراین بین رضا اسماعیلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با گوش کردن به مشکلات کارگران آنها را یادداشت نمود تا سر فرصت آنها را بررسی نماید.

همچنین وی پرداخت تسهیلات از طریق بانک رفاه برای پرداخت معوقات کارگران را به رئیس کارخانه پیشنهاد کرد که قاسمی باز در پاسخ بیان کرد: باید با هیئت مدیره مشورت نمایم.

در رابطه با معوقه ماندن بیمه کارگران حسینی مدیرکل سازمان تامین اجتماعی بیان کرد : ۴ روز پیش با مدیران کارخانه روغن نباتی گلناز مذاکرات را انجام داده و به آنها قول دادیم برای رفاه حال کارگران، لیست آنان را ارسال کرده و از ۳۰ درصد حق بیمه، تنها ۷ درصد آن را بپردازند که تاکنون عملیاتی نشده است.

 

وی خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه این کارخانه بیش از ۴ میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است اگر رئیس کارخانه خواست تا  لیست بیمه شدگان را با یک فقره چک در اختیار سازمان قرار دهد تا مشکل بیمه  ای آنان  مرتفع گردد، که رئیس کارخانه در پاسخ بیان داشت: من باید در این رابطه با هیئت مدیره مشورت کنم.

 

در انتها قاسمی مدیر کارخانه کمبود نقدینگی، نبود مواد خام و اولیه را از جمله مشکلات عمده این کارخانه عنوان کرد.

 

گفتنی است : در حال حاضر ۴۱۱ کارگر در کارخانه روغن نباتی گلناز مشغول به کار هستند که ۲۵۰ نفر از کارگران اسبق این کارخانه نیز بیمه بیکاری دریافت می کنند.

مدیر کارخانه گلناز فردی که قابلیت مدیریت بحران را نداشته و این علم را نیاموخته زیرا هر مدیر باید چارت اختیاراتی داشته باشد تا بتواند در بحران درست وسنجیده عمل کند اما این مدیر تنها مترسکی بر سر جالیز بود تا فقط حضور داشته باشد و اختیار اجرایی نداشت لذا یکی از اصلی ترین مشکلات گلناز عدم مدیریت صحیح و فکر نخبگانی برای رشد تولید و حمایت از کارگر می باشد .

انتهای پیام /

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه