رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۷
  • کد خبر : ۱۰۷۵
  • مشاهده :103 views
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان خبر داد :

کرمان مرکز تکثیر و پرورش میگوی آب شیرین بوده است / مجوز پرورش تیلا پیا هنوز صادر نشده است

محمود آیین گفت : عنبرآباد در گذشته مرکز پرورش میگوی آب شیرین را داشته است که اکنون غیر فعال و راکد گردیده ، لذا قرار است برای توجیه اقتصادی که ماهی تیلا پیا دارد ، پرورش این نوع ماهی را در دستور کار قرار دهیم اما هنوز مجوز آن صادر نشده است . محمود آیین […]

محمود آیین گفت : عنبرآباد در گذشته مرکز پرورش میگوی آب شیرین را داشته است که اکنون غیر فعال و راکد گردیده ، لذا قرار است برای توجیه اقتصادی که ماهی تیلا پیا دارد ، پرورش این نوع ماهی را در دستور کار قرار دهیم اما هنوز مجوز آن صادر نشده است .

محمود آیین در گفتگو با ”  کارگران کرمان  “  در خصوص وضعیت شیلات در جنوب کشور گفت : در حال حاضر تنها دو ماهی گرم آبی و سرد آبی را پرورش می دهیم زیرا صرفه و توجیه اقتصادی دارد.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در پاسخ به سئوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه چرا میگوی آب شیرین دیگر پرورش داده نمی شود  ، گفت : در  شهرستان عنبر آباد در ۸ سال گذشته مرکز تولید و تکثیر میگوی آب شیرین به نام « روزنبرگی»  وجود داشت و این درحالی بود که این شهرستان هنوز به بخش تبدیل نشده بود واین مرکز در حاشیه محسوب می شد ، اما بعد از تغییرات جغرافیای و سرزمینی این مرکز تحقیقات در مرکز شهر قرار گرفت و موجبات آزار مردم را به وجود آورد و البته مجوز آن هم لغو شد و علت آن برای ما هم محرز نیست  اما به نظر می رسد که بازار از این میگو استقبال نکرده بود .

آیین  تصریح کرد : میگوی آب شیرین طعم و مزه میگوی آب شور دریا را نداشت لذا استقبال خوبی از آن نشد و  پرورش و تکثیر آن متوقف شد  ، اما ما اکنون به دنبال پرورش ماهی تیلا پیا در بخش عنبرآباد هستیم و تا کنون دو بار از سوی استانداری کرمان نامه در خواست مجوز پرورش به کلانتری مدیر شیلات کشور ارسال شده است اما هنوز جوابی نگرفته ایم .

وی  ادامه داد : پرورش ماهی تیلا پیا نه تنها توجیه و صرفه اقتصادی دارد بلکه ماهی است که برای منطقه جنوب کرمان که دسترسی به آبهای آزاد ندارد و زیست بوم  منطقه را به خطر نمی اندازد  بسیار خوب است و البته در جنوب کرمان که اکنون باغ های کشاورزی هم به زودی سود ده نیستند ، تیلا پیا به سرعت می تواند به سود دهی برسد .

مدیر شیلات جنوب کرمان افزود : اکنون ۴ استان قم ، خراسان جنوبی ، سمنان و یزد مجوز پرورش ماهی تیلا پیا را دریافت کرده اند و کرمان هم به دنبال مجوز پرورش آن است البته این ماهی به علت زاد و ولد زیاد به زیست بوم ها آسیب می رساند که در مرکز تکثیر استان اصفهان این ماهی عقیم سازی می شود تا به صورت تک گونه پرورش یابد لذا شایعاتی که در باره تیلاپیا وجود دارد صحت ندارد .

وی تصریح کرد : درمنطقه جنوب کرمان اکنون دو شغل پرورش ماهی گرم آبی ، سردآبی و  گلخانه ها از پر اشتغال ترین و به صرفه ترین تولیدات در ایجاد سرمایه هستند و به سرعت تولید سرمایه و ارزش افزوده می کنند لذا تمام تلاش ما این است که ماهی تیلا پیا را نیز به جرگه تولیدات جنوب کرمان وارد کنیم .

تهیه و تنظیم : طهماسبی

انتهای پیام /

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه