رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۸
  • کد خبر : ۱۱۳۸
  • مشاهده :80 views
بی حمایتی دولت در سال حمایت از کالای ایرانی؛

خیانت ۵ ماهه مدیران ناکارآمد به تولید کنند گان/گمرک مواد خریداری شده را ترخیص نمی کند

نزدیک به پنج ماه از سیاست های ارزی دولت دوازدهم می گذرد؛اما نه تنها بازار ارز و سکه از التهاب نیفتاده است؛ بلکه واحد های تولیدی و صنعتی داخلی که تا کنون با باقی مانده مواد اولیه در انبارهایشان تولید می کردند اکنون نیمه تعطیل یا بطورکامل تعطیل شده و نیروهای خود را برای دریافت […]

نزدیک به پنج ماه از سیاست های ارزی دولت دوازدهم می گذرد؛اما نه تنها بازار ارز و سکه از التهاب نیفتاده است؛ بلکه واحد های تولیدی و صنعتی داخلی که تا کنون با باقی مانده مواد اولیه در انبارهایشان تولید می کردند اکنون نیمه تعطیل یا بطورکامل تعطیل شده و نیروهای خود را برای دریافت بیمه بیکاری به سازمان تامین اجتماعی معرفی می کنند.

 

 

 

 

 

به گزارش “ کارگران کرمان “ نزدیک به ۵ ماه است از سیاست های ارزی دولت دوازدهم می گذرد اما نه تنها بازار ارز و سکه از التهاب نیفتاده است بلکه واحد های تولیدی و صنعتی داخلی که تا کنون با باقی مانده مواد اولیه در انبارهایشان تولید می کردند اکنون نیمه تعطیل یا بطورکامل تعطیل شده و نیروهای خود را برای دریافت بیمه بیکاری به سازمان تامین اجتماعی معرفی می کنند.

 

 

گرچه سیاست ارزی با تخلفات مدیر کل و معاون ارزی بانک مرکزی در ۳ ماهه ابتدایی سال جاری تشدید شده بود اما اکنون مجلس به دنبال راه حل خروج  از تورم و نرخ افزایش یافته افتاده اما دردی از واحدهای تولیدی دوا نکرده است.

 

 

مجلس با ارائه سیاست هایی چون تعیین بازار ثانویه ارز ، اولویت بندی گروه های دریافت کننده ارز دولتی و سامانه گمرک و نیما سعی دارد شوک ارزی وارد شده را التیام بخشد اما هنوز این اوامر اثری بر رشد تولید ، افزایش سرمایه در گردش و حتی تامین مواد اولیه و ارز مورد نیاز کارخانجات و صنعت گران نداشته است .

 

 

علی اکبر مشرفی رئیس خانه صنعت ، معدن و تجارت کرمان در گفتگو با خبرنگار ما  گفت : هنوز نتوانسته ایم از سامانه نیما ارز تهیه کنیم و اگر هم به صورت های دیگر ارزی تامین شود عملا مواد اولیه خریداری شده خود را نمی توانیم از گمرک خارج کنیم .

 

 

وی به ارز موجود در سامانه نیما اشاره کرد وگفت : وجود نوع ارز از یوان ، بون ، یورو ، دلار و حتی ریال قطر بستگی به صادر کننده و وراد کننده دارد لذا میزان وجود این نوع ارز ها با میزان صادرات و درخواست های موجود در این سامانه ارتباط مستقیمی دارد باید گفت ؛که از ابتدای سال تا کنون هنوز برای هیچ واحد تولیدی ارزی دولتی تامین نشده است و واحد های تولیدی با مشکلات عدیده ایی روبه رو هستند .

 

 

با اینکه مجلس شورای اسلامی سعی دارد بر سیاست های ارزی و بازار سکه نظارت مستقیم داشته باشد اما هنوز این نظارت جدی نبوده و دردی از تولید کنند گان دوا نشده است .

 

 

پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز به خبرنگار ما  گفت : در همه دولت ها شوک ارزی وجود داشت اما عدم مدیریت صحیح و تغییر نرخ سود سپرده از ۱۵ به ۲۵ درصد آنهم به یکباره سبب شد اقتصاد ایران و سرمایه در گردش بازار قفل شود لذانرخ ارز نیز با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دولتی آنهم یک سویه و در یک بازار موجبات رانت ،گران فروشی و حتی احتکار را فراهم کرد که در بحث واردات نا مورد مانند گوشی همراه ، این امر مشاهده شد .

 

 

وی ادامه داد : اکنون مجلس راهکارهای صحیحی را در مواجه با مشکلات فعلی در نظر گرفته است و با تشکیل سه بازار  ارزی توانسته است قیمت ارز را ثابت کند و تا دو ماه اینده شاهد ثبات و کاهش نرخ ارز خواهیم بود .

 

 

گرچه صحبت های رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس امیدوار کننده بود اما گره ایی را از تولید باز نکرد و هنوز مشکلات ویژه ایی در تامین مواد اولیه آنهم با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی ، عدم ترخیص مواد اولیه خریداری شده توسط کارخانجات از قبل از سال ۹۷ در گمرک ، عدم ثبت سفارش جدید توسط بانک مرکزی و عدم گشایش اعتبار در وزارت صنعت و معدن همچنان مشکلاتی است که تولید کنند گان با آن دسته و پنجه نرم می کنند .

 

 

مدیر کارخانجات فاستونی آسیا کرمان در گفتگو با خبرنگار ما  گفت : سال گذشته الیاف مورد نیاز برای تولید خود را با قیمتی حدود ۸۰ هزار تومان در کیلو می خریدیم اما اکنون باید با کیلویی ۲۱۰ هزار تومان خریداری کنیم آنهم اگر در بازار پیدا شود زیرا عملا تامین کنند گان مواد اولیه یا محصول خود را به طمع افزایش قیمت نمی فروشند یا اگر هم خریداری کرده اند در گمرک مانده و آزاد نشده است لذا ما هم با مشکلات عدیده ایی در این زمینه روبه روز هستیم .

 

 

احمد پور عنوان کرد : ما در زمینه تامین مواد اولیه در گروه یک یعنی کالا های اساسی قرار گرفته بودیم اما با تغییراتی به گروه دو عودت داده شدیم و در اولویت دوم قرار گرفتیم لذا با مدیران صنعت کرمان به بحث نشستیم و مقرر شد تا این مشکل حل شود هم بحث تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی برا ی خرید جدید مواد اولیه چون الیاف و رنگ  ، هم برای آزاد شدن مواد اولیه ایی که در اوج تورم ارزی در سال ۹۶ خریداری کرده ایم اما از گمرک ترخیص نمی شوند.

 

 

وی در پایان از پاسکاری مسئولان به یکدیگر گلایه مند بود و گفت : اگر امروز کارگر من باید بیمه بیکاری دریافت کند و کارخانه ما به یک شیفت تقلیل یابد ،در حالی که می تواند در سه شیفت به کشور خدمت نماید تنها مقصر آن سیاست گذاری های غلط و عدم حمایت واقعی از تو لید و تولید کننده ایرانی است اینکه کالاهای خریداری شده از گمرک آزاد نشوند و ارز هم برای خرید جدید تخصیص داده نشود نشان از خیانتی بزرگ در خصوص اقتصاد و کالای داخلی است .

 

 

گرچه کسی منکر تحریم ها ، خباثت ها ، و دیگر اتفاقات جامعه بین الملل در حق ایران نیست اما اتفاقات داخل کشور از رانت ها ، فساد ها ، محتکران ، گران فروشی ها ی خودرو سازان و …. نشان از عدم مدیریت ، ناکارامدی ، و حتی بی توجهی تیم اقتصادی دولت به وضعیت جنگی اقتصادی درایران است .

 

 

در حالی که آمریکا متوجه شده بود اقتصاد ایران بدون آنها هم رشد و پویای خود را دارد اما باز هم سعی در فشار وارد کردن به ایران دارد ، اما در کنار این فشار به دیگر کشو رها کشور مطبوع خود را از نظر اشتغال و اقتصاد تقویت می کند و اکثر کشو رها را در جنگ ارزی وارد کرده است .

 

 

شرایط فعلی ما با ترکیه ، چین ،کانادا ،روسیه و حتی کره شمالی مساوی است اما در این کشو رها مدیران لایق و کار بلدی وجود دارند که با تمام توان و برنامه ریزی به جنگ ارزی امریکا رفته اند اما در کشور ما گروهی با کوبیدن بر طبل همنوایی با امریکا قصد دارند نه تنها مذاکرات دیگری رقم بزنند بلکه اقتصاد ایران را از درون منفجر کنند لذا مردم این اتفاقات را تنها از چشم مدیران ناکارامد می دانند نه نظام جمهوری اسلامی ایران ، دولت ها نبایدبا سیاست های غلط اقتصادی  این حمایت و اعتماد مردمی را از خویش صلب نمایند زیرا تنها ضرر این بی اعتمادی در چشمان خود مسئولان تلالو خواهد خورد .

 

 

تهیه و تنظیم : طهماسبی

 

 

انتهای پیام/م

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه