رفتن به بالا
  • شنبه - ۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۴:۱۴
  • کد خبر : ۱۳۴۴
  • مشاهده :47 views
مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد :

ساماندهی اشتغال اتباع خارجی به مؤسسات کاریابی واگذار شد/کرمان ۲۶ موسسه کاریابی دارد

علی اقبالی گفت : دارندگان کارت اقامت آمایش ۱۳ (ویژه اتباع افغانستانی)، هویت ۱۲ (اتباع عراقی) و دارندگان گذرنامه (تبدیل وضعیت، خانواری و مجردی) برای تشکیل پرونده، صدور و تمدید پروانه کار (کارت کار اتباع) موظفند به دفاتر کاریابی منتخب موضوع ماده ۲۰ آئین‌‌‌‌نامه اجرایی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌‌های غیر دولتی در شهرستان محل […]

علی اقبالی گفت : دارندگان کارت اقامت آمایش ۱۳ (ویژه اتباع افغانستانی)، هویت ۱۲ (اتباع عراقی) و دارندگان گذرنامه (تبدیل وضعیت، خانواری و مجردی) برای تشکیل پرونده، صدور و تمدید پروانه کار (کارت کار اتباع) موظفند به دفاتر کاریابی منتخب موضوع ماده ۲۰ آئین‌‌‌‌نامه اجرایی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌‌های غیر دولتی در شهرستان محل اقامت خود مراجعه کنند .

به گزارش ” کارگران کرمان “ علی اقبالی مدیر کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دوره آموزشی توانمند سازی  یک روزه مؤسسات کاریابی غیر دولتی استان کرمان در خصوص ساماندهی اتباع خارجی شرکت کرده بود  با بیان اینکه ساماندهی اشتغال اتباع خارجی به مؤسسات کاریابی واگذار شده است ، گفت : هزینه صدور پروانه ۴۰۰ هزار تومان و هزینه تمدید پروانه نیز ۲۸۵ هزار تومان است .

علی اقبالی تصریح کرد : دارندگان کارت اقامت آمایش ۱۳ (ویژه اتباع افغانستانی)، هویت ۱۲ (اتباع عراقی) و دارندگان گذرنامه (تبدیل وضعیت، خانواری و مجردی) برای تشکیل پرونده، صدور و تمدید پروانه کار (کارت کار اتباع) موظفند به دفاتر کاریابی منتخب موضوع ماده ۲۰ آئین‌‌‌‌نامه اجرایی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌‌های غیر دولتی در شهرستان محل اقامت خود مراجعه کنند .

مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اتباع خارجی مشمول طرح خواست  تا از مراجعه به سایر دفاتر خودداری کرده و هنگام ثبت‌‌نام و انجام امور مربوطه در دفاتر منتخب از پرداخت هرگونه وجه نقد جداً خودداری کنند .

وی که خواهان مشارکت و همکاری کارفرمایان در اجرای هر چه بهتر این طرح شد ، افزود : یکی از اهداف طرح، ساماندهی اشتغال اتباع خارجی دارای مجوز قانونی و مقابله و برخورد قاطع با اشتغال غیرقانونی آنان است که با نظارت جدی ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۷ استان مشمول به اجرا در آمده است .

مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص مجازات‌‌‌‌های قانونی به کارگیری غیرقانونی اتباع خارجی فاقد مجوز کار تصریح کرد : طبق ماده ۱۸۱ قانون کار، کارفرمایانی که اتباع بیگانه را که فاقد پروانه‌‌ کارند یا مدت اعتبار پروانه کارشان منقضی شده است، به کار گمارند یا اتباع بیگانه را در کاری غیر از آنچه در پروانه کار آنها قید شده است، بپذیرند یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع می‌‌شود مراتب را به وزارت کار اعلام نکنند، با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به مجازات حبس از ۹۱ روز تا ۱۸۰ روز محکوم خواهند شد.

اقبالی با انتقاد از کارگران افغانستانی برای عدم تمدید کارت کارشان خاطرنشان کرد : در سال ۱۳۹۶، تبعه افغانستانی برای صدور پروانه کار، برای بار اول ۳۶۰ هزار تومان برای یک سال می‌پرداخت، تقریبا روزی یک هزار تومان(معادل ۱۴ افغانی) . کدام تبعه افغانستانی روزی هزار تومان با موبایل حرف نمی‌زند؟ اما شماره روزی هزار تومان می‌دهید ، پروانه کار می‌گیری و به صورت قانونی کار می‌کنی! آیا این هزینه بالایی است؟ این در حالی است که در کنار دریافت کارت کار، بیمه تأمین اجتماعی هم می‌شود که ۲۰ درصد هزینه بیمه را کارفرما و ۷ درصدش را خود کارگر پرداخت می‌کند و زن، فرزند و خودش بیمه می‌شود لذا یک کارگر با گرفتن پروانه کار و پس از آن بیمه تأمین اجتماعی، هفت نوع خدمات از بیمه تأمین اجتماعی می‌گیرد.

شایان ذکر است ؛ در حال حاضر  ۲۶ مؤسسه کاریابی خصوصی در استان کرمان وجود دارد که از این تعداد یک مؤسسه به صورت بین‌المللی و بقیه مؤسسات داخلی هستند که ۶  مؤسسه در شهرستان کرمان فعال است.

تهیه و تنظیم : طهماسبی

انتهای پیام /

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه