رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۲
  • کد خبر : ۱۳۸۵
  • مشاهده :46 views
وزیر صمت در جمع فعالین اقتصادی کرمان گفت :

تفویض اختیار معادن را به استان کرمان داده ایم / تولید کنندگان کرمانی حق استفاده از معادن را دارند و نیازی به دستور و بخشنامه نیست

رضا رحمانی گفت :حق واحد های تولیدی داخل استان است که از مواد اولیه معادن استان استفاده کنند و این نیاز مند بخشنامه و دستورات ما نیست استان باید حمایت کند تا واحد های تولید فرومولیبدن از معادن استان استفاده کنند و تا کنون دو بار اختیار معادن را تفویض کرده ایم . به گزارش […]

رضا رحمانی گفت :حق واحد های تولیدی داخل استان است که از مواد اولیه معادن استان استفاده کنند و این نیاز مند بخشنامه و دستورات ما نیست استان باید حمایت کند تا واحد های تولید فرومولیبدن از معادن استان استفاده کنند و تا کنون دو بار اختیار معادن را تفویض کرده ایم .

به گزارش ” کارگران کرمان ”  رضا رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت  در نشست فعالان اقتصادی استان کرمان  گفت : تولید بدون سه آیتم ؛نقدینگی ،مواد اولیه و بازار بستگی دارد لذا اکنون مردم باید مانند جنگ تحمیلی وارد جنگ اقتصادی شوند تا موفقیت حاصل شود .
وی تصریح کرد : باید به خود بباورانیم که حفظ تولید تنها راه ایجاد اشتغال و استحکام اقتصادی خواهد بود و این مهم به کمک همه جانبه مردم و مسولین احتیاج دارد که تفویض اختیارات یکی از همین حمایت های  در جهت حفظ تولید است .
رحمانی مهمترین مشکلات فعالان اقتصادی را صادرات و موضوع تامین ارز آنان دانست و بیان کرد: سیاست اصلی ما حفظ تولید فعلی است و این کار یک کار جهادی خواهد بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اذعان کرد : حق واحد های تولیدی داخل استان است که از مواد اولیه معادن استان استفاده کنند و این نیاز مند بخشنامه و دستورات ما نیست استان باید حمایت کند تا واحد های تولید فرومولیبدن از معادن استان استفاده کنند و تا کنون دو بار اختیار معادن را تفویض کرده ایم .
وی به بانک ها و عدم توان در تامین سرمایه در گردش واحد های تولیدی اشاره کرد و گفت : از سال ۹۵ تصویب شد که واحد تولیدی بدون دغدغه تسهیلات دریافت کند با وجود چک برگشتی ،بدهی قبلی،و هزاران مورد دیگر لذا اگر بانکی عرضه جذب منابع طرح رونق را ندارد باید به مردم معرفی کنید .
وزیر صمت با تاکید برآنکه بانک‌های که همکاری نمی‌کنند، باید مشخص شوند، در خصوص پیمان سپاری‌ها گفت: باید یک کارگروه مشترک بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی ایران تشکیل شود تا مشکلات و موانع صادرات را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.
وی پیشران و موتور اقتصاد کشور در سال آینده را فقط صادرات دانست و بیان کرد: بخشی از مشکلات بخشنامه‌های صادرات را اصلاح کردیم و به دنبال آن هستیم که صادرات را در سال آینده حفظ کنیم لذا بدون واحد های تولیدی و رشد تولید صادرات عقیم خواهد ماند .
رحمانی با بیان این مطلب که پتروشیمی‌ها در رتبه نخست برگشت ارز و بعد از آن صنایع مس قرار دارد، اظهار کرد: براساس سیاست های دولت و بانک مرکزی تاکید شده است که ارز حاصل از صادرات که برگشت داده می‌شود به بخش تولید اختصاص داده شود که خود می تواند نگاهی تازه به رونق بخش تولید در کشور باشد.
وی بر لزوم حضور بخش خصوصی و مردم در فعالیت‌های اقتصادی تاکید کرد و افزود: مشارکت دادن بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها یکی از راهکارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و بنده هیچ محدودیتی در این خصوص ندارم و هر کجا که امکان تفویض وجود داشته باشد بنده هیچ مانعی نمی‌بینم و از این امر استقبال می‌کنم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: این نوید را به استان کرمان می دهیم که همه کارها و اقداماتی که وزارت صنعت، معدن و تجارت در تهران می تواند انجام دهد را از حالا در استان کرمان توسط سازمان صمت می‌تواند انجام دهد و فقط در برخی از تصمیمات خاص وزارت تصمیم‌گیری خواهد کرد.
وی با بیان اینکه به دنبال کاهش بخشنامه‌ها هستیم، تصریح کرد: تشکل‌ها باید از ظرفیت‌ها استفاده کنند باید مدنظر داشت که اکثر تشکل‌ها عضو اتاق بازرگانی یا کارگروه‌ها هستند لذا می‌توانند نقش تاثیرگذاری خود را به خوبی در راستای رونق اقتصادی ایفا کنند.
رحمانی به صنعت ذغال سنگ کرمان اشاره کرد و گفت : بارها در این زمینه جلسه گذاشته و پیگیر شده ایم تا ذوب آهن در جلسات تعیین قیمت ذغال و بدهی خریدش به استان از سال ۹۵ تا کنون شرکت و این موضوع رفع شود اما چرا هنوز این مهم محقق نشده است را به جد پیگیری خواهیم کرد زیرا موردسوال خود ماهم هست .
وی ادامه داد : به استان کرمان وعده باغ موزه فرش در جهت بازسازی و را اندازی را داده ایم و به استان در این زمینه تفویض اختیار داده ایم لذا امیدواریم با کمک فعالان اقتصادی و استلن مشکلات را مرتفع سازیم .
تهیه و تنظیم :طهماسبی
انتهای پیام/

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه